Venku sice třeskutě mrazí, ale nebude to dlouho, co se oteplí a budeme mít zase jaro. A mnozí z nás řidičů Fabií bude postaveno před otázku: vyměnit či nevyměnit – toť otázka.

Mluvím zde samozřejmě o discích, které mnohdy po zimě „melou z posledního“. Litá kola dostávají v zimě nejvíce zabrat, protože většina kol není ochráněna několika vrstvami laku proti agresivní soli a písku.

Jen několik renomovaných výrobců vyrábí lité disky, které dokážou bez problémů přežít zimní období. Kupříkladu kola Dotz mají několik vrstev laku, který je chrání před vlivem soli a písku – i přesto je však nutné o ně pečlivě a pravidelně pečovat.

Péče o disky

Omývat je mokrým hadříkem s jemným čistícím přípravkem. Nesmí se používat agresivní kyseliny, které dokážou poleptat povrch lakovaných kol. U složitějších kol (sic s efektním vzhledem) pravděpodobně vypustíte „duši“.

Každý záhyb by se měl pečlivě omýt, aby na něm nebyly nečistoty a zbytky soli, která by mohla povrch disku naleptat. Zpět ale k plechovým diskům.

Nové či použité disky?

Plechové disky na Fabii se dají pořídit jak nové, tak použité. Každá možnost má své výhody a nevýhody. Nové disky mají zákonnou záruku, jsou přímo z výroby, nepoškozené a připravené hned na jízdu.

Nevýhodou je však jejich vyšší cena. Ta naštěstí pro model Škoda Fabia není nijak závratná, takže pořízení nové sady kol nás peněžně rozhodně nepoloží. Nová sada disků pro Fabii se dá pořídit už od 750 Kč.

Výhodou použitých disků z druhé ruky je jejich nízká cena, ale opravdu se vyplatí šetřit na vlastní bezpečnosti? Použité disky mohou být poškozené, narušené korozí a mnohdy i lehce zohýbané. Tedy při výběru použitých disků si pozorně prohlédněte každý ráfek.

Dávejte pozor, že se jedná o stejný rozměr a i další technické parametry (rozteč, počet děr pro připevnění, zális apod.) se shodují s dalšími 3 ráfky. Mnozí „filištíni“ se snaží na trhu udat sady kol, které na první pohled vypadají stejně, ale jsou určené například pro jiné vozy.

Jestli jsem vás ani doteď neodradil od koupě použitých disků, tak je najdete jak v klasických bazarech, tak na specializovaných e-shopech. V mnohých obchodech se prodávají jen přezkoušené a kontrolované disky, na které je dávána zákonná lhůta.

Parametry disků

Disky na Fabii se vyrábějí v různých průměrech – R14-R18 (tedy průměry disků jsou od 14 palců až do 18 palců. Některá kola však mají problém se vejít do podběhu – maličké auto (typu Fabia) a velké 18palcová kola – to nejde opravdu dohromady. Mnozí řidiči však mají potřebí mít velká kola (kdoví co si tím kompenzují) a tak musí přijít na řadu servis, kde se podběhy kol upraví.

Rozteč šroubů je 5 x 110 (ráfky mají tedy 5 otvorů a rozteč je 110 milimetrů). Ráfky určené pro modely Fabia mají ET (zális = čím je větší, tím je kolo více schované v podběhu) 35-43.