Život použitých plechových disků po výměně za nové nekončí. Často se mohou ještě dostat na silnici v tzv. výprodejích použitých disků. Některé tyto akce mají autovrakoviště, ale neručí za kvalitu disků.

Garantovaná kvalita

Mnohem zajímavější jsou kamenné i elektronické obchody, které pravidelně nabízejí velký výběr plechových použitých disků. Všechny disky prošly kontrolou a odzkoušením a díky tomu prodejce může nabízet zákonnou záruku 2 let. Použité plechové disky seženete jak v bazarech, tak on-line obchodech, které se přímo zaměřují na jejich prodej.

Plechové disky nikdy nesloužily jako ozdoba automobilu. Jednalo se vždy o základní kola, která každý automobilka dodávala v základu ke svým vozům z nižších tříd. Až s příchodem plastových krytek se z nevzhledných černých disků stala kola, na která se dala dívat.

Příhoda ze života

V mnohých případech šlo o tak přesvědčivý plastový kryt, že se v některých autoservisech pokoušeli automechanici povolit kolo přes plastovou nápodobu šroubu. Jistě si ale umíte představit, jak to dopadlo – naštvaným majitelem a automechanikem, který ze sebe udělal hlupáka a urval plastový kryt, pod kterým se ukrýval plechový disk.

Oprava disků

Povrch plechových použitých disků se dá opravovat a to pomocí pískování (zbavení původního laku) a nanesením nové práškové barvy, která je vypálena při 400 stupních Celsia.

Výrazně zohýbané a poškozené disky se nevyplatí opravovat (někoho by jistě napadlo je rovnat). Cena nových (či zase použitých) disků je velmi nízká a je zbytečné se několik hodin snažit kvůli úspoře pár korun.

Alternativa k plechovým diskům

Mnohdy dokonce cena levnějších hliníkových kol se přibližuje cenám nových plechových disků, takže zde stojí za uvážení do čeho investovat peníze. Litá kola udělají určitě větší parádu na automobilu – ne nadarmo se říká, že „kola dělají auto“.

Ale jejich použití v zimním období je poměrně problematické. Potřebují pravidelnou péči a mnozí řidiči dají přednost raději plechovým diskům, o které se nemusí tak starat.

Výhody plechových kol

Výhody plechových použitých disků? Samozřejmě jejich cena, která může být až o polovinu nižší než nové kusy. Za nižší cenu však dostanete kola z druhé ruky, které mohou trpět na korozi nebo mohou být na mnoha místech (povrch či lemy) zkřiveny. Při výběru disků dávejte pozor na jejich stav a nekupujte hned první sadu kol, která se vám dostane do rukou.

Při výběru dávejte dále pozor na stejné rozměry všech 4 kol. Musí se jednat o identická kola – někteří prodejci sázejí na neodbornost zákazníků a mohou jim podstrčit například jedno kolo jiné. Samozřejmě záhy po namontování (nebo už při montování) se na to přijde a problém je na světě.

Těžko budete pak prodejci dokazovat, že vám prodal několik kusů špatných plechových disků.