Nejspíše se mezi vámi nenajde moc čtenářů, kteří by nevěděli, co jsou to litá kola. Pro ty méně obeznámené s touto tématikou to vysvětlím. Jedná se o kola na automobil z hliníkové slitiny, která dává kolu lehkost a zároveň pevnost. Litá kola 16 palců nepatří mezi nejlevnější doplňky automobilu, a proto je najdeme spíše na dražších vozech.

Litým kolům se někdy přezdívá elektrony. Kola jsou na boku označena parametry, které si teď rozebereme:

6,5 X 16        5 x 115         ET 40

  • 6,5 (šířka ráfku v palcích
  • X (označení tvaru ráfku)
  • 16 (průměr ráfku v palcích)
  • 5 (počet otvorů pro šrouby)
  • 120 (průměr roztečné kružnice otvorů)
  • ET 40 (zális v milimetrech)

Při koupi nových litých kol byste měli od prodejce dostat tzv. typový list, díky kterému si budete moci nová kola nechat zapsat do velkého technického průkazu. Výměna kol se musí nechat zapsat – jedná se o úpravu vozu oproti sériové podobě.

Litá kola (díky jejich vysoké ceně) jsou často cílem zlodějů. Proto doporučujeme používat bezpečnostní šrouby, které mohou ztížit krádež kol.

Hliníkové disky vypadají sice efektně, ale musíte se o ně pravidelně starat, jinak jejich vzhled časem zajde. Většina litých kol není stavěna pro provoz v zimních měsících. Povrch mají sice lakovaný, ale díky agresivnímu působení soli a písku/štěrku na silnicích, mohou být kola poškozena.

Péče o kola

Litá kola 16 palců (číslovka označuje průměr ráfku) alespoň jednou za dva týdny očistěte mokrým hadříkem s neagresivním čisticím prostředkem (stačí jar na nádobí apod.). Pečlivě vyčistěte všechny záhyby a linie kola, aby nikde nezůstaly usazené prachové nečistoty.

Zatuhlé částečky se snažte jemně odstranit kartáčkem – kola dostávají zabrat při provozu a mohou se na nich usazovat například jemné částečky z brzdového obložení a další nečistoty. Pro čištění nepoužívejte silné kyseliny, které by mohly narušit lakovaný povrch kol.

Některé značky kol (AEZ, ENZO, DEZENT a DOTZ) počítaly už při výrobě s provozem v zimě. Proto jejich výrobky mají zesílené lakování, které by mělo kola ochránit před solí a pískem na silnicích.

Ale ani to není samospásné – i tato kola je nutné pravidelně čistit. Nejjednodušší je na zimu drahá litá kola přezout a uskladnit je v stínu a chladnu až do chvíle, kdy se venku oteplí a přijde jaro.

Elektronová kola se složitým designem budete v zimě proklínat. Udělají sice parádu, ale při jejich čištění málem „vypustíte duši“. Proto je vhodnější vybírat taková kola, která mají jednoduchou (ale přesto elegantní) konstrukci.

Pokud jste se rozhodli používat litá kola 16 palců i v zimě, tak se před koupí informujte, jestli na ně můžete (v případě potřeby) navléknout zimní řetězy. Ne všechna kola jsou k tomu uzpůsobena. Kola známějších značek (AEZ, ENZO, DEZENT a DOTZ) s tím však nemají problémy a nezklamou vás ani v sebehorší sněhové kalamitě.