Svět na silnici se mění – snažíme se být bezpečnější a opatrnější. Přesně toho se drží i novela zákona § 40, ve které se píše, že v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá sněhová vrstva, led nebo námraza, popřípadě jsou-li špatné povětrnostní podmínky, tak povinností v jízdě na pozemních komunikacích jsou zimní pneu.

Policie ČR nám tedy radí, abychom nenechali přezutí zimních pneumatik na poslední chvíli, což jistě nepotěší ty, kteří automobilem jezdí pouze občas nebo nemovité řidiče.

Nové technologie pneu

Avšak pro uklidnění je nutné podotknout, že příležitostné řidiče jistě potěší nové technologie ve výrobě zimních pneumatik – pneumatiky jsou odolnější a vydrží delší dobu.

Pro řidiče, kteří se obávají ceny pneumatik, máme také uklidňující zprávu – díky konkurenčnímu boji mezi výrobci, pneumatiky velice zlevňují. Například tuzemská firma Barum ukazuje své kvality i u levnějších modelů a válcují tak i modely o třídu dražší.

Pokud novelu budete ignorovat, tak pak se obávejte silniční hlídky, jelikož ta vám může udělit pokutu a sebrat body, jelikož jste nedodrželi podmínky silničního provozu.

Velký výběr pneumatik

Budeme-li se bavit o typu zimního pneu 195-65-15, tak u tohoto rozměru naleznete nepřeberné množství zimních pneumatik. Jednak se jedná zřejmě o nejužívanější rozměr, který používá řada moderních automobilů (například Škoda Octavia, Ford Focus, Opel Astra či Renault Megane a další), tudíž se výrobci snaží uspokojit trh.

Při výběru je, kromě rozměru, důležitý také hmotnostní a rychlostní index. Dražší modely nabízí i různé typy dezénu (vzorku), který je přesně přizpůsoben vašemu stylu jízdy.

Náležitosti zimních pneumatik

Opravdu důležité je, že vzorek by neměl být menší než 4 milimetry, jelikož potom ztrácí pneumatika své vlastnosti. Je tedy na místě její náhrada za novou. Zimní pneu 195-65-15 se od letních zásadně liší – jednak jsou zimní pneu 195-65-15 vyrobeny ze speciální gumové směsi, která lépe odvádí vodu z povrchu pneumatiky, ale také se vhodně přizpůsobuje teplotě vozovky.

U zimních pneumatik je také hrubší dezén, což zabraňuje smyku a zlepšuje ovladatelnost vozidla.

Rozměr zimního pneu 195-65-15 je perfektně vymyšlený, možná i proto je užívá celá řada automobilů. Rozměr 195 udává šířku pneumatiky v milimetrech a hodnota 65 nám zase říká, procentuální rozměr bočního profilu z šířky 195 milimetrů.

Poslední hodnota 15 se zapisuje někdy také jako R15, a je to radiální konstrukce. Právě 195 milimetrů je pneumatika na rozmezí úzké a široké, což vyvažuje vlastnosti obou.

Širší pneumatiky mají lepší tření, které zlepšuje ovladatelnost vozidla. Naopak vozidla s užšími pneumatikami mají menší spotřebu a lepší odvod vody z povrchu pneumatiky.