Pokud sháníte levné pneumatiky s parametry 195-65-15, tak zbystřete. Dnešní článek bude zaměřen právě na tipy, jak koupit levné pneu. Na výběr máte několik možností.

Nové či jeté pneu?

Nejdříve si budete muset rozmyslet, jestli dáte přednost nové, jeté nebo protektorové pneumatice. Kvality nového obutí snad není třeba ani vypisovat – můžete se na ně spolehnout za jakékoliv situace (pokud máte správné obutí vzhledem k roční době – letní/zimní).

Jeté pneumatiky jsou o podstatnou část levnější, ale ruku v ruce s nízkou cenou jde i nízká kvalita. Tyto pneumatiky už byly používané a nikdy nevíte jakým způsobem.

Mohlo se jednat o svátečního řidiče, který vyjel na vozovku jen jednou týdně, ale mohlo jít i o náctiletého, který řezal zatáčky a neustále dupal na brzdu. Každé použití pneumatiky na ní zanechá následky – mnohdy bývají negativní.

Jsou protektorové pneumatiky řešením?

Protektorové pneumatiky byly také už „jeté“, ale nepoznáte to na nich. Tento typ pneu má nově nanesený běhoun z kaučuku. Z původní pneumatiky si vzalo jen kordovou vrstvu. A v té právě se skrývá riziko. Na jeté klasické pneumatice poznáte chování předchozího majitele – vybroušené plošky od brzdění, sjeté hrany od nadměrného přetěžování atd.

Ale na protektorové pneumatice nepoznáte nic – ani to, že kord vypletený z kovových lanek může být poškozený. Záleží tedy na vás, jaké levné pneu 195-65-15 si vyberete.

Možnosti jak získat levné pneumatiky

Pokud jste se rozhodli, jestli chcete novou či použitou pneumatiku, tak máte další možnosti jak získat levně pneumatiky. Mnohé obchody nabízejí hromadné slevy při odběru více sad pneumatik – dohodněte se na podzim s několika kamarády s práce, že si všichni koupíte pneumatiky na své motorové miláčky. Takovým nákupem můžete ušetřit nemalé částky.

Levné pneu 195-65-15 můžeme získat také díky množství inzerátů na internetu. Tento typ pneumatik je hojně využíván na osobních automobilech německé výroby, takže na českých inzertních portálech není o podobné nabídky nouze.

Při troše štěstí můžete narazit i na nové pneumatiky za cenu ojetých. Nevýhodou tohoto nákupu je to, že si nemůžete obutí osobně prohlédnout – kupujete tak tzv. „zajíce v pytli“.

Další možností (hojně využívanou) je sledování akčních nabídek jednotlivých prodejců. Musíte však pravidelně sledovat jak tiskoviny, tak internetové nabídky obchodů s pneumatikami. Nevýhodou je však to, že množství času strávenými nad hledáním vhodné akce na levné pneu 195-65-15 byste mohli využít lépe.

Jeté pneumatiky můžete koupit jak ve specializovaných e-shopech, tak v některých autobazarech či autovrakovištích. Některé obchody dokonce vykoupené ojeté pneumatiky zkouší a kontrolují, takže na nabízené pneu mohou dávat záruku (mnohdy dvouletou).

Protektorové pneumatiky potřebných rozměrů nabízí mnohé elektronické obchody, které se zaměřují na tento segment. Přestože tento typ pneumatik má mnohé nevýhody, tak stále bodují u tradičně šetřících Čechů. Evidentně nám více záleží na korunách chrastících v peněžence, než na životech nás i těch, které v automobilu převážíme.