Kvality zimních pneumatik oceníte především v zimních měsících, kdy díky měkké směsi (ze které jsou tyto pneu vyrobené) zabezpečují dobrou ovladatelnost vozu na vozovce pokryté sněhem či námrazou.

Musíte však dbát na to, abyste pneumatiky udržovali v provozuschopném stavu. Tedy je nutné pravidelně kontrolovat výšku dezénu, která dle legislativy nemá klesnout pod 4 mm. Hloubka dezénu se měří hloubkoměrem nebo posuvným měřítkem s hrotem pro měření hloubky.

Novela zákona

Použití zimních pneumatik je předepsáno novelou zákona o pozemních komunikacích, která vešla v platnost 1. srpna 2011. Tato úprava zákona přikazuje používat zimní pneumatiky v období od začátku listopadu až do konce března.

V zákoně se však nachází jedna výjimka: zimní pneumatiky je možné přezout až když je vozovka pokrytá souvislou vrstvou sněhu, ledu či námrazou, nebo povětrnostní a venkovní teplotní podmínky naznačují, že by k tomu mohlo dojít.

Je tomu tak zabráněno zbytečnému snižování životnosti zimních pneumatik, které se správně mají nasazovat až při teplotách nižších 7 stupňů Celsia.

Kdy přezouvat

Nemusíte se bát, že použití zimních pneumatik je nutné hned při první chladnější noci. Je nutné spíše sledovat průměrnou teplotu několika následujících dní. Pokud klesne pod danou hodnotu, tak je vhodné nechat automobil přezout do zimní „obuvi“.

Zákon stanovuje, že osobní automobil do 3,5 tuny má mát zimní obutí na všech 4 kolech. Jelikož zkontrolování vhodných pneumatik je jednoduché, tak se na to policisté budou v zimních měsících obzvláště zaměřovat. Řidičům, kteří budou mít nesprávné obutí, hrozí pokuta až 2 500 Kč.

Použití zimních pneumatik není pouhopouhým nařízením ze zákona, které by nechalo vydělat pneuservisy a výrobce pneumatik. Používání zimních pneumatik ze speciálních směsí má své opodstatnění. Letní pneumatiky nezvládají provoz v nižších teplotách a snižují ovladatelnost vozu, protože tuhý běhoun při nízkých teplotách tuhne a tím se zmenšuje přilnavost pneumatik k vozovce.

Zimní pneumatiky pod drobnohledem

Zimní pneumatiky mají měkčí dezén, který je opatřen množstvím zářezů. Ty vhodně odvádějí přebytečnou vodu zpod pneumatiky do stran a zabraňují vzniku aquaplaningu. Bez těchto zářezů by automobil na souvislé vrstvě vody mohl přejít do nekontrolovatelného smyku.

Alternativou pro zimní pneumatiky může být celoroční pneu. To však nedosahuje kvalit pneumatik přímo určených pro zimní provoz. Celoroční pneu poslouží pouze svátečním řidičům, kteří na silnice vyjedou pouze několikrát do roka a nechtějí „zbytečně“ utrácet za dvojí sadu pneumatik (letních a zimních).

Vhodné použití zimních pneumatik zabezpečí klidné návraty z hor do vašich domovů – na bezpečnosti vás a vaší rodiny se přeci nevyplatí šetřit. Proto nenechávejte výměnu letních pneu za zimní na poslední chvíli jako většina řidičů.