V minulých letech tomu bylo jinak, ale po změně zákona, jsou zimní pneumatiky povinné pro všechny osobní vozy na českých silnicích – a to v období od začátku listopadu do konce března. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích přikazuje všem řidičům vyjet na silnici pouze v zimním obutí svých motorových miláčků. Tato novela zákona vešla v platnost 1. srpna 2011.

Legislativa

V minulých letech bylo nutné mít nazuté zimní pneumatiky pouze na předem určených úsecích silnic, kde se daly očekávat sněhové nepříznivé podmínky. Jednalo se především o výše položené silnice.

V novele zákona však přes výtky dopravních policistů byla umístěna jedna výjimka. Povinné zimní pneumatiky se musí nasazovat v případě souvislé vrstvy sněhu, ledu či námrazy na vozovce a v případech, kdy se podle povětrnostních podmínek dá očekávat zhoršený stav vozovek.

Technický stav pneumatik

Motorová vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny nově musí mít povinné zimní pneumatiky na všech kolech. Pneumatiky musí být provozuschopné na sněhu, či chladných vozovkách – to se posuzuje podle hloubky dezénu (konkrétně drážek/zářezů) – ten musí být minimálně 4mm.

Novější typy pneumatik na tento fakt upozorňují pomocí ukazatele opotřebení pneumatiky, který je umístěn v dezénu pneumatiky. Při překročení povolené hranice (tím, že dezén pneumatiky je oježděn) se na povrch pneumatiky dostane kontrolní barevný proužek – ten signalizuje nadměrné opotřebení pneumatiky. V takovém případě je nutné pneumatiku vyměnit za novou.

Rizika

Pokud řidič vyjede s automobilem na silnici v daném „zimním rozmezí“ bez vhodného obutí (zimními pneumatikami) a bude zastaven hlídkou, tak může dostat pokutu až 2 500 Kč.

Povinné zimní pneumatiky nejsou doporučované v zimních měsících náhodou. Jsou vyrobené ze speciální gumové směsi, která se dobře přizpůsobuje chladu a zabezpečuje dobrou přilnavost k vozovce.

Pokud máte v plánu vyjet na chladné silnice v letních pneumatikách, tak se mějte na pozoru – letní směs (ze kterých jsou tyto pneumatiky vyrobené) mění svou tuhost už od teploty pod 7 stupňů Celsia. Letní pneumatiky v chladných podmínkách tuhnout a zhoršují tak ovladatelnost vozu.

Dále vhodně tvarované drážky dezénu napomáhají dobrému odvodu vody zpod pneumatiky do stran a tím se zabraňuje nebezpečnému aquaplaningu.

Kromě povinných zimních pneumatik musí letos řidiči pamatovat i na platnou legislativu z minulých let, která přikazuje na určitých částech dálnice a v horských částech republiky se řídit značkou Zimní výbava.

Povinné zimní pneumatiky tedy mají své technické opodstatnění a nejsou tak zbytečností, za kterou je mnozí řidiči považují. Neuvědomují si, že svým chováním ohrožují nejenom život svůj, ale také životy ostatních účastníků silničního provozu.