Zimní pneumatiky jsou povinné pro všechny osobní automobily do 3,5 tuny v období od začátku listopadu do konce března. Tedy tvrdí to alespoň novela zákona o pozemních komunikacích ze srpna 2011. Ta však do zákona přidala i jednu výjimku. Zimní pneumatiky je nutné nazout v případě, kdy je silnice pokrytá souvislou vrstvou sněhu, ledu či je pokrytá námrazou. Dále je nutné zimní pneu, když se dá podle povětrnostních a teplotních podmínek venku očekávat, že nastane nepříznivá situace na silnici – například napadne sníh.

Kdy přezouvat?

Odborníci doporučují českým řidičům, aby nepřezouvali pneumatiky ve chvíli kdy už je na vozovkách sníh, ale mnohem dříve. A to v situaci, kdy průměrná teplota za několik následujících dnů nestoupne nad 7 stupňů Celsia. V takovém případě totiž letní pneumatiky ztrácí své výhody a začínají na chladných silnicích tuhnout a tím negativně ovlivňují ovladatelnost vozu.

Zimní pneumatiky je tedy nutné přezouvat s předstihem a to nejenom kvůli nižším teplotám. Každoročně, když napadne první sníh, tak se do autoservisů a pneuservisů nahrne spoustu řidičů, kteří výměnu letních pneumatik na zimní nechávají na poslední chvíli. Povinnost zimních pneumatik nazutých na osobním vozidle do 3 500 kilogramů kontrolují policisté při náhodných kontrolách na silnicích.

Jestliže nemáte v daném (podzimním a zimním) období předepsané „obutí“ automobilu, můžete čekat pokutu až 2 500 Kč. Mnohem výhodnější by bylo podobně velkou částku investovat do kvalitního zimního obutí, které vás nejenom ochrání před pokutou, ale zabrání tak většině zbytečných kolizí na namrzlé vozovce.

Parametry pneumatik

Přejděme k náležitostem, které mají zimní pneumatiky splňovat. Zimní pneu je vyrobené ze speciální gumové směsi, která při chladných měsících v roce netuhne a dobře se tak přizpůsobuje nerovnostem na vozovce. Měkký běhoun pneumatiky je vhodně uzpůsoben pro sníh na silnici – hluboké zářezy v dezénu zlepšují odvod vody zpod pneumatiky a tím zlepšují ovladatelnost vozidla.

Měření pneumatik

Hloubka dezénu zimní pneumatiky má podle nynější legislativy mít minimálně 4 mm. Tato hodnota se měří buď speciálním měřičem dezénu (například hloubkoměr dezénu Schrader či Vigor), popřípadě posuvným měřítkem (lidově „šuplérou“), který má vhodně tvarovaný hrot pro měření hloubky.

Jelikož je hloubka dezénu jednoduše změřitelná, tak se na ní zaměřují při kontrole vozidla i policisté. Proto pravidelně kontrolujte hloubku dezénu – nebo to přenechejte svému autoservisu, který měření provede vždy při pravidelné kontrole technického stavu vozidla. Povinnost zimních pneumatik se odvíjí od nutnosti zabezpečit klidný a plynulý provoz na silnicích (a to nejenom těch českých).

Podobné zákony přikazující používat zimní pneu v zimních měsících mají i okolní státy (některé mají podmínky pro pneumatiky mnohem přísnější).