Potřebujete zimní pneumatiky 165/70 R 13? Tak máme dobré zprávy, protože v tomto, dnes již spíše výjimečném modelu, vyrábí pneumatiky téměř všichni prověření a oblíbení prodejci jako Barum, Dunlop či GoodYear.

Pří výběru dobré zimní pneumatiky 165/70 R 13 je potřeba sledovat nejen správný rozměr, ale také nosnostní a rychlostní index. Při nákupu je dobré vědět – kde budu jezdit, jak často budu jezdit a kolik prostředků mohu do pneumatik investovat.

Povinnost zimních pneumatik

Určitě pamatujete na dobu, kdy ještě zimní pneumatiky nebyly povinné, ale po novele zákona ze srpna 2011 je vše jinak – zimní přezutí už mít musíte, a to od začátku listopadu do konce března, při souvislé pokrývce vozovky sněhem, ledem či námrazou. Povinné jsou i při zhoršených povětrnostních podmínkách a na silnicích, kde se předpokládá horší stav vozovky.

Proto je dobré se zamyslet, zda-li řídíte často nebo zřídka, na horách nebo ve městě apod. Zimní pneumatiky se liší svým vzorkem (dezénem), který může být dle typu – symetrický, asymetrický a směrový. Přičemž u asymetrického předpokládáme nejlepší přilnavost, odvod vody a nejlepší stabilitu v zatáčkách, tudíž se hodí do obtížnějších podmínek.

Váš zájem bude záviset jistě i na ceně – ano, to není opomenutelná složka, ale je zde nutné připomenout, že jsou mnohdy důležitější osobní zkušenosti a reference nežli cena. Nezřídka kdy platí, že levnější zimní pneumatiky mají lepší vlastnosti než u dražší modely.

Výhody pneu 165/70 R 13

Výjimkou není ani rozměr zimních pneumatik 165/70 R 13. U tohoto rozměru je nutné podotknout, že se jedná o pneumatiku s menší šířkou, tudíž je u vozidla s tímto rozměrem zimních pneumatika nejen povinnost (v zimních měsících), ale zajistí také větší bezpečnost. Naopak mají nižší hluk a díky menšímu valivému odporu také nižší spotřebu paliva.

Novela, která nařizuje všechny tyto okolnosti, je pro mnohé noční můrou, ale pro společnost velkým přínosem, protože nehodovost po prvním roce tohoto zákona se značně snížila. Zimní pneumatiky musí nazout všichni řidiči, i ve městech. Pokud nedodrží podmínky silničního provozu, tak mohou být pokutování až do výše 2500 Kč.

Pozitivní vliv novely zákona

Ovšem když si celou situaci přiblížíme, tak to není tak otřesné: Vlivem novely zákona silniční pneumatiky značně zlevňují, a to i v méně obvyklých typech jako právě zimní pneumatiky 165/70 R 13.

Novinky u zimních pneumatik

Dostupné jsou různé varianty (pro běžnou jízdu až po extrémnější podmínky). I technologie výroby pneumatik jde kupředu – například technika opotřebení pneumatik (tzv. indikátor opotřebení) je dnes na všech pneumatikách. Jedná se o velice rychlou metodu k zjištění opotřebení (žádné kontroly v servisu), jelikož se stačí podívat pouze na barevný ukazatel opotřebení.

Dostane-li se dezén na určitou hranici (u zimních pneu se doporučuje dezén nad 4 milimetry, u letních pneumatik jsou to milimetry tři), tak pneumatika ztrácí své vlastnosti, a je potřeba její výměna. Při jízdě na více ojetých pneumatikách, než je doporučeno, se zvyšuje riziko smyku, jelikož pneu nedokáže spolehlivě odvádět vodu ze svého povrchu.