Doba, kdy byly zimní pneumatiky výsadou převážně každodenních řidičů, přičemž občasní řidiči volili převážně pneumatiky celoroční nebo letní, je pryč.

Novela zákona

Po novele zákona z 1. srpna 2011 jsou nyní zimní pneumatiky v České republice povinné. Přezouvat svůj osobní automobil musíte od začátku listopadu do konce března, a při souvislé sněhové pokrývce, ledovce či námraze na vozovce, popřípadě za zhoršených povětrnostních podmínek.

Novela zákona je sice pro řadu řidičů přítěž, avšak podíváme-li se na věc z jiného úhlu, tak zjistíme, že nehodovost během zimy 2012 klesla o více jak 7%. Dříve se zimní pneumatiky užívaly převážně na horách, kde se daly očekávat nepříznivé podmínky a ve vyšších polohách nepříliš upravená vozovka. Většina řidičů dokázala bez přezutí „přežít“ celý rok, ale tato strategie by se jim už nemusela vyplatit.

Rizika

Pokud svůj automobil necháte na letních pneumatikách, tak vám může policista udělit pokutu až 2500 Kč a sebrat nějaký ten bod. Mějte na paměti, že policisté po zhlédnutí Vašeho občanského, řidičského a technického průkazu přecházejí okamžitě zrakem na Vaše pneumatiky.

V následujících letech to bude asi klasické schéma, tudíž jen tak pokutě neuniknete. Nebylo by tedy lepší na zimní pneumatiky 195/65 R 15 raději přezout?

Technický stav pneu

To, co v zákonu zůstalo stejné, je velikost vzorku (dezénu) – ten by měl být minimálně 4 milimetry, což zajišťuje dobrou přilnavost a lepší provozuschopnost dané pneumatiky.

Povinně musíte převléci pneumatiky na všech kolech, tudíž je dobré nepodceňovat dopravní zákon přezutím pouze předních či zadních pneumatik.

Z novely zákona si mnou ruce prodejci pneumatik. Těm se zvedla poptávka po zimních pneumatikách o stovky procent. Ovšem pro nás zákazníky vyvstal také jeden fakt – zimní pneumatiky, a to i zimní pneumatiky 195/65 R 15, nesmírně zlevňují. Zapříčinil to především konkurenční boj.

Novinky

Zimní pneumatiky se vyrábí ve všech možných rozměrech, za použití řady nových technologii a materiálů. Co bylo dříve považováno za novinku, je dnes standard – například ukazatel opotřebení pneumatiky (TWI), dnes ho najdeme téměř na všech prodávaných pneumatikách.

Ukazatel opotřebení užívá velmi snadnou metodu – sjetá pneumatika se dostane pod hranici barevného proužku, který signalizuje povolené opotřebení. Při něm pneumatika ztrácí své vlastnosti, a je potřeba ji vyměnit za novou.

Zimní pneumatiky mají oproti letním několik zásadních odlišností. Jsou vyrobené z gumové směsi, která se přizpůsobuje chladu, mají hrubší vzorek a mají dobrou přilnavost k vozovce, což zlepšuje ovladatelnost vozidla.

Jak jsme již zmiňovali, tak cena pneumatik značně klesla. Zato se zvýšila jejich kvalita a výběr. Při volbě nové pneumatiky nezapomínejte na rozměry. Například rozměr zimní pneumatiky 195/65 R 15 udává šířku pneumatiky 195 milimetrů a 65% bočního profilu z šířky 195 milimetrů. Hodnota „R“ udává radiální konstrukci pneumatiky.

Každý výrobce automobilů přesně uvádí typ pneumatiky, který se musí zachovat. Například zimní pneumatiky 195/65 R 15 užívají vozy – Škoda Octavia, Opel Astra, Kia Céed, Ford Focus či Renault Megane.