Vidíte při pohledu z okna zasněžené silnice? Tak jestli nemáte „přezutý“ automobil na zimní pneumatiky, raději ani nevyjíždějte, protože dle zákona můžete dostat pokutu až 2500,-.

Ano, je to fakt… Dřívější „povinnost“ (kterou znali spíše obyvatelé hor) se nyní stává povinností i městských řidičů. Od novely zákona, která začala platit počátkem srpna 2011, musíte od listopadu do března jezdit pouze za předpokladu, že máte zimní pneumatiky.

To jistě nepotěší ty řidiče, kteří jezdili pouze občas. Můžeme si uvést příklad: Pan Novák má Volkswagen Golf, tedy zimní pneumatiky 205/55 R 16. Potíž je v tom, že pan Novák jezdí pouze na chalupu, která je vzdálena 5 kilometrů od místa bydliště, a tak jezdí už 5 let na letních pneumatikách.

Je dobrý a pojištěný řidič, ale při průjezdu městem na semaforu blikne oranžová… Pan Novák ihned, jako správný řidič, šlápne na brzdu, ale na zledovatělé vrstvě dostane smyk a narazí do dopravního sloupu. Nic se mu nestane, ale…

Přijede policista, který mu udělí pokutu, jelikož vina byla na straně řidiče – neměl povinnou zimní výbavu. Pojišťovna mu taktéž nic nezaplatí, vždyť za to může on sám.

Musí zavolat manželce, která ho neustále přemlouvala ke koupi zimních pneumatik. Oprava auta bude stát více jak 15 000 Kč a samozřejmě musí také zaplatit za rozbitá svodidla a sloup, do kterého svou nedbalostí narazil.

Zde vznikla velice nepříjemná situace, a to i přesto, že na VW Golf existuje v rozměrech zimních pneumatik 205/55 R 16 celá řada neustále zlevňujících modelů s řadou moderních technologii a materiálů.

Problém, který panu Novákovi způsobil smyk, jsou opotřebované letní pneumatiky na zmrzlé vozovce. Zimní pneumatiky 205/55 R 16 se od letních se stejným rozměrem zásadně liší – jednak hloubkou a typem dezénu, přilnavostí na vozovku, ale hlavně odlišným materiálem.

Ten je navržen tak, aby se přizpůsobil teplotě vozovky, což je v zimních měsících důležité pro tepelnou roztažnost. Mnoho moderních typů zimních pneumatik 205/55 R 16 nabízí také spoustu další vymožeností, které stoupají s cenou: například vyšší rychlostní a hmotnostní indexy a další.

Pro pana Nováka je jistě nutné podotknout, že s novelou zákona se na trh začínají tlačit i čeští výrobci zimních pneumatik. Cena, za kterou se dají sehnat nové pneumatiky je i 850 Kč za kus.

V případě, že bychom hrubě vypočítali škodu, kterou za volantem pan Novák způsobil, tak by si mohl koupit těchto pneumatik rovnou dvacet, což by stačilo na otevření malého krámku s konkrétním typem zimních pneumatik 205/55 R 16.

Právě tento typ pneumatik je poměrně široký a při koupi zimní verze je prezentován jako jeden z nejbezpečnějších. A to proto, že širší pneumatika dává automobilu lepší jízdní vlastnosti a zkracuje brzdnou dráhu.